
Joyce Geelen
voorzitter
De Sectie Erfelijke en Aangeboren Aandoeningen (SEAA) is opgericht in 1995 en is het verbindende platform voor iedereen die betrokken is bij de behandeling van kinderen met een erfelijke of aangeboren aandoening, onder wie de kinderarts-EAA.
Een belangrijk deel van de patiëntpopulatie van de kinderarts wordt gevormd door kinderen met complexe problematiek ten gevolge van aangeboren afwijkingen of zeldzame syndromen, al dan niet in combinatie met een verstandelijke beperking of ontwikkelingsachterstand.
Gezien de snelle genetische ontwikkelingen blijkt het voor veel algemeen werkende kinderartsen lastig om up-to-date te blijven als het gaat om kennis over complexe en/of genetische aandoeningen. Aangezien de kinderarts vaak functioneert als ‘een spin in het web’, is dit echter wel essentieel voor doelmatige zorg en follow-up van kinderen met EAA-problematiek. Het gaat dan vooral over kennis over (syndroom)specifieke bijkomende geassocieerde symptomen die tijdens de kindertijd ontstaan, zoals problemen van de zintuigen, het bewegingsapparaat en/of een verhoogd risico op maligniteiten.
De kinderarts Erfelijke en Aangeboren Aandoeningen (kinderarts-EAA) heeft kennis omtrent deze complexe problematiek en werkt vaak samen in multidisciplinair verband. Het komen tot een diagnose, de organisatie van zorg, begeleiding en follow-up vraagt om samenwerking met diverse aanverwante subspecialismen, zoals onder andere klinische genetica, kinderneurologie, kinderrevalidatie, kinder-& jeugdpsychiatrie en AVG. Hierin is het belangrijk dat de algemeen kinderarts, de kinderarts-EAA en de klinisch geneticus nauw contact met elkaar houden, bijvoorbeeld in gestructureerde samenwerkingsverbanden in de regio.
Doelstelling SEAA
De doelstelling van de Sectie Erfelijke en Aangeboren Aandoeningen (SEAA) is het bevorderen van de kennis over erfelijke en aangeboren aandoeningen bij kinderen en adolescenten, zodat er optimale zorg kan worden gegeven.
De taakomschrijving van de SEAA is als volgt:
>> Reglement van de Sectie Erfelijke en Aangeboren Aandoeningen (SEAA)
Contact NVK-bureau
E: nvk@nvk.nl
T: 088 – 282 33 06
voorzitter
secretaris
secretaris
penningmeester
bestuurslid
bestuurslid
bestuurslid
E nvk@nvk.nl
T 088 – 282 33 06
Het lidmaatschap van de Sectie Erfelijke en Aangeboren Aandoeningen (SEAA) staat open voor iedereen die betrokken is bij de behandeling van kinderen met een erfelijke of aangeboren aandoening. Zowel leden van de NVK als niet-leden van de NVK kunnen zich voor een lidmaatschap aanmelden. Wilt u lid worden? Stuur dan een e-mail naar het secretariaat van de sectie via eaa.nvk@gmail.com. Het lidmaatschap bedraagt € 50,- euro per jaar. Aios zijn vrijgesteld van contributie.
>> Werkboek Zorg voor kinderen met een ernstige meervoudige beperking
>> OMIM & GeneReviews (pubmed)
Folders over kinderen met zeldzame chromosoomafwijking of genafwijking
>> Uniek-erfelijk.nl
>> Rarechromo.org
>> Ikhebdat.nl
Ouder- en patiëntorganisaties
>> VSOP (Vereniging Samenwerkende Ouder- en Patiëntenorganisaties)
>> Wijzienjewel.nl
>> NVK-richtlijnen
>> NAVG-richtlijnen
>> VKGN-richtlijnen
>> Artsengenetica.nl (Deze website over genetica is ontwikkeld door het Erfocentrum in opdracht van – en in samenwerking met – de VKGN. U vindt hier: criteria voor verwijzing naar de klinische genetica, praktische informatie bij verwijzen of zelf aanvragen van genetische diagnostiek, verdiepingsinformatie over (basis)genetica en beknopte informatie over erfelijke ziekten.)
Internationaal
>> Orphanet
>> Rarebestpractices.eu
Diagnostiek
>> Landelijk overleg DNA-diagnostiek
>> Landelijk overleg Enzymdiagnostiek
>> RIVM, pre- en neonatale screening
>> Forum Biotechnologie en Genetica
Expertisecentra
>> Overzicht expertise centa in Nederland
>> Expertisezoeker.nl
Onderwijs/ E-learning
>> Klinische Genetica (onderwijs/bronnen)
Door Erfocentrum ontwikkelde e-learningmodules over de vroegsignalering van zeldzame aandoeningen bij kinderen voor jeugdartsen, huisartsen en kinderartsen. Deze nascholing is geaccrediteerd. De e-learningmodules zijn – na registratie – te volgen via:
>> Zeldzaam in de praktijk – Vroegsignalering en begeleiding door de jeugdarts (jeugdartsen)
>> Van alledaagse klacht naar zeldzame aandoening – Praktische handvatten voor vroegsignalering bij kinderen (huisartsen)
>> Zeldzame aandoeningen bij kinderen – Van vroegsignalering tot begeleiding (kinderartsen)
>> Ook toegankelijk via Huisartsengenetica.nl/nascholing-erfocentrum
Expertisecentra en syndroom-poli’s
>> Overzicht expertisecentra VSOP
>> Overzicht erkende expertise centra NFU 2015
>> Overzicht syndromenpoli’s: zie werkboek Zorg voor kinderen met een ernstige meervoudige beperking (Inleiding > Syndromale zorg > Syndromenpoli’s)
Downsyndroom Teams
Verspreid over Nederland zijn er meerdere Downsyndroom Teams/Poli’s, bestaande uit onder andere een kinderarts, een KNO-arts, een oogarts, een kinderfysiotherapeut(e), een logopedist(e) en andere specialisten en deskundigen. Voor mensen met Downsyndroom vanaf de leeftijd van 18 jaar zijn er inmiddels ook enkele Downsyndroom Teams/Poli’s voor volwassenen. Deze bestaan onder andere uit een AVG (arts voor verstandelijk gehandicapten), een KNO-arts, een oogarts, een diëtist en een gedragsdeskundige. Meer informatie en contactgegevens over deze Downsyndroom Teams/Poli’s is te vinden via Downsyndroom.nl.
Regio Zuid-West (Regionaal Netwerk EAA ZWNL)
Regio Noord-Oost
Regio Zuid-Oost
Noord-Holland
Utrecht
De SEAA werkt verder nauw samen met onder meer:
>> De kinderpsychiatrie (NVvP/KJP)
>> De klinische genetica (VKGN)
>> De Nederlandse Vereniging van Artsen voor Verstandelijk Gehandicapten (NVAVG)
>> Nederlandse Vereniging voor Kinderneurologie